Monthly Archives: Nisan 2018

 • 0

PORTATİF KLİMALAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Category : Genel

Portatif klimalar, mobil klimalar, seyyar klimalar, ayaklı klimalar… Halk arasında bu ve buna benzer isimlendirmelere sahip olan bu klima çeşitleri için size ihtiyacınız olan her bilgiyi vermeyi planlıyoruz.

Öncelikle neden portatif klimalara ilgi var? Bunun sebepleri genellikle şöyle oluyor:

 • Kiracıyız, duvara sabitleyemiyoruz.
 • Bebeğimiz var, klima zararlı dediler, ancak biz klimadan yararlanmak istiyoruz.
 • Sabit klimaların fiyatları el yakıyor.
 • Sürekli yer değiştiriyoruz, bir tane klima yetmez ki…
 • Odamız zaten küçük, büyük bir klimaya ihtiyacımız yok!
 • Duvarlar kırılsın istemiyoruz, başımız ağrımasın.

Tamam. Pekala. “Portatif Klima Nedir?”

Şimdiii… Aslında öncelikle portatif klimaların düşündüğünüz gibi kolay taşınabilir, her yere gelebilir bir klima çeşidi olmadığını söyleyelim. Portatif klimalar bir yere sabitlenmesi zorunlu olmayan iklimlendirme cihazlarıdır. En iyi açıklama şekli artıları ve eksilerini tek tek maddeleyerek olacaktır diye düşünüyoruz. Buyrun;

ARTILARI:

 1. Portatif klimaların dış ünitesi yoktur.
 2. Montaj gerektirmez. En muhteşem kısmı bu!
 3. Flexible hortumu sayesinde oda içerisinde konumlandırmasını tekrar tekrar yapabilirsiniz.
 4. Fiyatları ucuzdur.
 5. Filtre değişimi daha kolay olur.

EKSİLERİ:

 1. Üzülerek söylüyoruz ki, performansları geleneksel klimaların çok altındadır. Yeterince soğutmaz.
 2. Maksimum 20metrekare bir oda için dizayn edilmişlerdir.
 3. Flexible hortumu var demiştik. Bu gaz hortumu hava çıkışı için kullanılır. Bu hava hortumunu evin içine veremeyeceğinize göre… Hayır portatif klimalar düşündüğünüz gibi tüm ev içerisinde her yere taşınabilecek gibi değildir. Duvardan yahut pencereden bu hortumun dışarıya verilmesi gerekir. Flexible hortumların elverdiği mesafede oda içerisinde yer değiştirebilirsiniz.
 4. Portatif klimalar geleneksel klimalara göre çoğunlukla daha az enerji tasarrufu sağlar. Yani bir açıdan sabit klimalardan daha ucuz olsalar da, sizden götürüsü uzun vadede fazla olur.
 5. Evaporatörü, kondenseri, her şeyi evin içindeki ünitede olduğundan ötürü split klimalara oranla daha yüksek sesle çalışır.

ÖNERİLER:

Almak isteyenler için elbette ki tavsiyelerimiz ve önerilerimiz olacaktır.

33 Klima Servisi olarak işte Portatif Klimaları seçerken dikkat etmeniz gerekenler listesi!

Güç Kablosu:

Güç kablosunun uzunluğuna bakın. Satıcı şirketler genellikle portatif klimalarınıza uzatma kablosu takmanızı önermez. Ve tipik olarak, kullanma kılavuzu da bunu yapmanızın ürünün garantisini bozacağını söyler. Bunun sebebi de şudur: portatif klimalar genellikle çok elektrik tüketir. Uzatma kabloları buna dayanamayabilir ve aşırı ısınmadan ötürü yanabilir. Bu yüzden portatif klima alırken

 1. Güç kablosunun uzunluğuna
 2. Koyacağınız yerin prize yakınlığına bakmadan seçmeyiniz. Kısa gelirse üzülebilirsiniz.

Uzaktan kumanda:

Uzaktan kumandasının olmasına ve bu kumandada termostat ayarı ile beraber otomatik modların da bulunmasına dikkat edebilirsiniz. Elle düzeltmekten gına gelmemesi için tabii ki.
Çalışma Modları:

Soğutma, ısıtma (ters-döngülü modeller için), kurutma (nem alma), otomatik ya da “sadece fan” modlarının olması mümkün. Otomatik ya da akıllı modlar bulunabilir. Bunlar belli bir sıcaklık tespiti için kurulabilirler ve odayı bu sıcaklıkta tutabilirler. Hayatınızı kolaylaştırır.

Açma/Kapama Zamanlayıcısı:

İşten ya da okuldan eve gelmeden odanızın istediğiniz sıcaklığa erişmesini istiyorsanız, ya da uyku moduna geçebilen bir model istiyorsanız, bunu belirtmeyi unutmayın. Hayat kolaylaştırıcı bir şey daha!

Gürültü:

Ses düzeyini kontrol edin. Ortalama klimalar 26-35 dBA yüksekliğinde çalışır. Portatif klimalarda bu ses seviyesi 46dbA ile 60dbA arasındadır. Düşük ses seviyeli bir model seçin.

BTU:

BTU soğutma kapasitesini belirleyecektir. Odanıza en uygun klimayı seçmek için odanızın kaç metre kare olduğunu hesaplayın. Buna uygun BTU’nun hesabını yapmak için Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Flexible Hortum:

Dışarı havayı veren flexible hortumunun uzunluğunu kontrol etmeyi unutmayın. 3 çeşit portatif klima vardır. Bunların hortum çeşidi ve dışarı hava mekanizmaları değişiklik gösterir.

1) Mobil bacalı ise, 

 • Pencere aralığından,
 • Pencere camının ona uygun kesilmesi ile oluşturulan delikten,
 • Duvardan yapılan delinmeyle dışarı veya;
 • Kapı aralığından diğer odaya olacak şekilde ortam dışına hava atılabilir.

2) Mobil split ise,

 • Kapı aralığından diğer odaya hava verilir.

3) Mono-blok bacalı modelde ise,

 • Duvar delinmek suretiyle ortam dışına atılır.

Bunlara dikkat etmeyi unutmayın.

33 Klima Servisi olarak size önerimiz, Türkiye’de daha rahat yedek parçasına ulaşabileceğiniz LG, Airfel, Vestel, Beko ve yeni yeni ısınılan DeLonghi’lerdir.

Ancak unutmayın, aslında portatif klimalar düşündüğünüz kadar seyyar değillerdir. Daha sonra hayal kırıklığına uğramayın. Aklınıza takılan her türlü soru için bizi arayabilirsiniz.


 • 0

İnverter Klima Nedir? Nasıl Çalışır?

Category : Genel

Klimalar, oda sıcaklığını istenilen seviyede tutmak için çalışırlar. Oda, arzu edilen değerine ulaştığında durur; ısı değiştiğinde tekrar devreye girer.

Klima üreticileri enerji tasarrufu sağlayan yeni modeller geliştirmeye karar verdiklerinde, ilk olarak sıradan bir klimanın en çok ne zaman elektrik tükettiğini incelediler. Buldukları şaşırtıcıydı; klimalar en yüksek akımı durduktan sonra tekrar çalışmaya başladıkları ilk anda çekiyorlardı.Klimalar bu yönden otomobillere benzer; sıkışık trafikte sürekli dur-kalk yapan bir otomobil nasıl daha fazla elektrik tüketiyorsa, istenilen oda sıcaklığı her değiştiğinde devreye giren-çıkan bir klima da fazla elektrik tüketir. Eğer hiç durmayan, durması gerektiği zamanlarda bile rolentide çalışmaya devam eden bir kompresör yapılabilirse enerji tasarrufu sağlanabilirdi. İşte inverter klimalar böyle geliştirildi.

İnverter kelimesi, İngilizce bir kelime olup ‘çevirici’ anlamındadır. Burada çevirilen elektrik akımının şeklidir. İnverter klima kompresörleri rolentide iken dalgalı şebeke akımı ile değil doğru akım motorlarıyla çalışırlar. Klimanın ısıtma-soğutma yapmadığı zamanlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı işte bu şekilde sağlanır.

Peki inverter klima hangi şartlarda gerçekten tasarruf sağlar? Bu sorunun cevabı aslında sizin klima kullanım şeklinizle ilgilidir. Eğer günde bir, iki saatliğine çalıştırmak üzere klima almayı düşünüyorsanız inverter olmayan, A sınıfı bir klima da tercih edebilirsiniz. Çünkü bir, iki saat çalışma sırasında klimanız sadece bir kaç kez dur-kalk yapacak ve zaten çok fazla enerji sarf etmeyecektir. Fakat; örneğin, klimayı sabahtan akşama kadar çalışması gerekecek olan bir işyerine alıyorsanız, klimanızın gün içerisinde onlarca kez dur-kalk yapacağını göz önüne alarak, inverter tipi bir klimanın gerçekten tasarruf sağlayacağını unutmamalısınız.

Yine otomobillerden örnek vermek gerekirse; inverter klima almak aynı dizel otomobil almaya benzer. Alırken benzinli araçlardan biraz daha pahalıdır. Eğer aracı alıp, onunla yol yapmayı planlıyorsanız bu fiyat farkını ödediğinize değecektir. Ama fazla kullanılmayacak bir araç için benzinli de tercih edilebilir. Eğer ay sonunda cebinizden aynı yakıt parası çıkacaksa; aracı alırken fazla para ödemek gereksizdir; öyle değil mi?

İnverter klimalarla ilgili dikkate alınması gereken bir diğer konu da ısıtma ve soğutma performanslarıdır. Sıradan klimalar dışarıdaki hava sıcaklığı 0� C’nin altına düştüğünde veya 30� C’nin üzerine çıktığında performans kaybeder veya tamamen dururlar. İnverter klimalar bu konuda daha başarılıdır. -15� C’ye varan soğuklukta veya 40� C’nin üzerindeki sıcaklıklarda bile çalışabilen inverter klimalar bulunmaktadır. Eğer sıradışı iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız, satın alacağınız klimayı seçerken bu konuyu da göz önünde bulundurmalısınız.


 • 0

Dış ünite neden devreye girmez

KLİMANIZIN DIŞ ÜNİTESİNDE OLUŞAN ARIZANIN ÇÖZÜMÜ VE NEDENLERİ 

Öncelikle çeşitli gözlemler yaparak arızanın nedeninin saptanması gerekir. Şöyle ki:Klimanızı gözlemleyerek ve bazı metotları deneyerek klimanızındış ünitesinin neden devreye girmediğini saptamamız gerekir.

KLİMA SERVİSİ ÇAĞIRMADAN ÖNCE NELER YAPMAM GEREKİR?

 1. Klimanın elektrik akışının düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 2. Klimanın kumandasının pili bitmiş olabilir, bunun kontrolü sağlanmalıdır.
 3. Klimanın yeterki kadar ıstmadığı veya soğutmadığı bir durum söz konusu ise öncelikle filtreler imkan dahilinde temizlenir.
 4. Klimanın ısıtmadığından şikayet ediliyor ise klimanın kış modunda olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Tüm bu hususları kontrol ve teyit ettikten sonra arızanın esas kaynaklı olabileceği durumları aşşağıda başlıklar halinde yazmış bulunmaktayız.

 • ARIZA: SİSTEMDE GAZ OLMADIĞI İÇİN ARIZAYA GEÇME İHTİMALİ YÜKSEK BULUNMAKTADIR.

Çoğu klima modelinedeni ile devreye girmez. Klima gazının tamamlatılması ihtiyacını duyar. Bu husus klima dış ünitesinin devreye girmemesi nedenlerinden 33 Klima Servisi olarak en çok rastladığımız arızalardandır.

 • ARIZA: EKOVAT İÇİNDEKİ YAĞ EKSİLME YAPMIŞ OLABİLİR.

Bir diğer sık rastlanan neden ise ekovat içindeki yağın eksilmesidir. Bu arızanın giderimi için deneyimli bir usta gerekmektedir.Önemli olan basma hattındaki gaz ile sisteme giden yağın geri dönmesi için uygun koşulların (Montaj aşamasında) oluşturulması gerekir. Yağ eksikliği durumunda kullanılacak gaz klima modeline ve tipine göre değişmektedir. (Freon22 R22 ise yağ mineraltip viskosite 45 tir genellikle)

 • ARIZA: KOMPRESÖRÜNÜZÜN UZUN ZAMAN EKSİK GAZ İLE ÇALIŞMASI DOLAYISI İLE KOMPRESÖRDE MEYDANA GELEN YIPRANMA VE TAHRİP SÖZ KONUSU OLABİLİR.

Bu durumda ise tek çözümkompresörün değiştirilmesiveya aşınma minimum miktarda ise tamiridir.

 • ARIZA: İÇ ÜNİTE ÇALIŞMASINA RAĞMEN DIŞ ÜNİTE DEVREYE GİRMİYOR

İç ünitenin çalışmasına rağmen dış ünitenin devreye girmemesi gibi arızalar genellikle sinyal alıcıları ve klimanın sinyal sisteminde meydana gelen arızalar nedeniyle gerçekleşir. Tecrübelerimiz dahilinde 33 Klima Servisi olarak karşılaştığımız en sık sorunlardan birisi de budur. Klima iç ünitesi kendisine gelen çalıştırma sinyalini algılarken, iç ünite alıcılarından dış üniteye çalışması için sinyal gönderilmemesi durumudur. Arızanın çözümü için klima kumandası veyahut klima ana kartında herhangi bir hasar olup olmadığı kontrol edilir. Genellikle hasar kumanda veya klimanın ana kartında bulunmaktadır. 1 iş günü içinde tamiri gerçekleştirilir.

Müşteri Tarafından Uygulanabilecek Çözümler: Bazı durumlarda arıza basit bir kumanda ayarından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda herhangi bir servis çağırarak külfet altına girmemeniz gerekir. Biz 33 Klima Servisi olarak her zaman müşteri kazanma odaklı olduk ve tecrübelerimizi her alanda paylaşmak için bu yazıyı kaleme almaktayız. Müşteri klima cihazını öncelikle soğuk mod ayarında çalıştırmalı ve 5 dakika boyunca dış ünitenin yanıt vermesini beklemelidir. Soğuk mod ayarında  çalıştırılan klima dış ünitesi açılarak sinyal fişine bakılmalı, sinyal fişi kahverengi ve yeşil kabloların bağlanmış bulunduğu noktada yer almaktadır.

 • ARIZA: KLİMA BAĞDAŞTIRICI KABLOLARI ARASINDA VOLTAJ DÜŞÜKLÜĞÜ SÖZ KONUSU OLABİLİR.

Dış ünitenin kasası açıldıktan sonra 2 çeşit VDC kablosu bulunur. Kablolar kırmızı ve kahverengi renktedirler. Kolayca ayırt edilebilir haldedirler. Kırmızı ve Kahverengi kablolar arasındaki voltajın ölçülmesi gerekir. Bu VDC voltaj değeri 230 /VAC civarında olmalıdır. Eğer söz konusu 2 kablo arasında herhangi bir voltaj akımı yok ise bu ana kartta sorun olduğu anlamına gelir.

Ana kart değiştirilmeden önce topraklama yapılmasında yarar vardır. Transformatörün elektrik dağıtımında herhangi bir sıkıntı olup olmadığını da bu şekilde kesinleştirmiş olursunuz. 

ÖZETLE

Klima dış ünitesinin  devreye girmemesi ve durma sorunları yukarıda değindiğimiz 5 başlıca nedenden oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda çoğunlukla bir klima teknik servisin yardımını almanız önerilir. Bu işlemler için uygun fiyat ve 15 yıllık iş tecrübesiyle 33 Klima Servisi olarak Mersin halkının, sizlerin hizmetindeyiz.


 • 0

Aynı gün klima servisi!

Category : Genel

33 klima servisi öğlenden önce Çağrı Merkezinden alınan tüm kayıtlar için talebiniz üzerine aynı gün servis hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak için 0553 050 0600numaralı Servis Merkezimizi arayabilirsiniz.

Hızlı Klima Servisi!

Mersin en iyi klima keşif, montaj, bakım ve onarım servisi tarafından Mersin ili halkına aynı gün hizmet verilmektedir.

33 klima servisi öğleden önce yapılan tüm servis taleplerine aynı gün en kaliteli servis hizmetini verir.

Profesyonel ekip ve ekipman, temiz iş ahlakı ile sizlere Mersin ilinde en kaliteli hizmeti sunmak için varız.

Sağlık hayatta sahip olduğunuz en önemli şeydir. Sağlığınız için yaz başlamadan klima bakımlarını yaptırınız.

33 Klima Servisi!

 • Servis Danışmanlığı
 • Klima Bakımı
 • Klima Tamir ve Onarımı
 • Klima Montaj ve De-Montaj (Söküm)
 • Klima Orjinal Yedek Parça, Aksesuar satış ve temini için adresinize Profesyonel kişiler gönderiyoruz.

 • 0

Klima gaz dolumu

Category : Genel

Klima gaz şarjı

33 klima servisi sizlere klima gaz dolumu hizmeti vermektedir. Gaz eksiği olan klimalar soğutmaz ve bir süre sonra kompresörün yanmasına neden olur.

Klima gaz dolumunda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilerimize göz atınız.

Klima çalışma prensibi olarak belirli bir basınç altında bulunan sıvı akışkanın istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar halden tekrar sıvı hale döndürülmesidir. Bu sıvılaştırma çevirim malzemesi olan gazın kompresör tarafından emilip sıkılaştırılarak emilmesi işlemidir.

Klima cihazında kompresör içerisindeki gaz soğutmayı sağlamaktadır. Bu gazın eksik veya fazla olması cihazında yıpranmalara yol açtığı gibi aynı zamanda fazla enerji tüketimine de neden olmaktadır.

Tüm elektronik cihazların olduğu gibi klimaların da periyodik bakıma ihtiyaçları vardır. Mevsimine göre klimanın içerisine doldurulacak gazın basıncı cihazın performansını doğrudan etkilemektedir. Yılda en az 2 defa klima gazının kontrol ettirilerek mevsime göre gazın dolum işlemi gerçekleştirilmelidir.

Klimaların içerisine doldurulacak gazın kalitesi de yıl içinde alacağınız verimi doğrudan doğruya etkilemektedir. Klimalarınızı kurdururken veya yıllık periyodik bakımlarını yaptırırken alanında uzmanlaşmış ve son model donanımlara sahip servisleri seçmeniz klimalarınıza doğrudan olumlu katkı sağlamaktadır.

Klima gazı dolumunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir diğeri de klimanın türüne göre gaz basılması işlemidir. Gaz doldurulacak sistemin hangi gazla çalıştığını çok iyi bilmek gerekmektedir. Doldurulması gereken gaz tespit edildikten sonraki işlem ise gazın olması gereken basınç değerlerinde basılması işlemidir.

Klima gazı dolumu işlemi teknik uzmanlık isteyen bir iş olup,alanında uzmanlaşmış kişi ve bayilere yaptırılması gerekmektedir. Deneyimli kadromuz ve gelişmiş teknolojik donanımlarımızla bütün klima işlemlerinizde 33 klima servisi olarak hizmetinizdeyiz.33 Klima Bakım Montaj ve Tamir Servisine Hoşgeldiniz.
Uygun Fiyatlara Montaj, Demontaj, Bakım ve Tamir işlemleriniz için Bizleri Arayarak Bilgi Alabilirsiniz
İletişim bilgilerimiz aşağıda yer almaktadır;

www.mersinklimamontaj.com
mersinklimamontaj@gmail.com

+90 537 497 2427

 

 

 

www.000webhost.com