Monthly Archives: Mart 2018

 • 0

Klimalar hakkında bilgiler

 1. Sıcak yaz günlerinde biraz serinlemek için marketlere girdiğiniz oluyor mu? 1917de klima teknolojisinde ilerlemeler neden başladı biliyor musunuz? Sinema salonu sahipleri bunaltıcı sıcaklarda da koltukları doldurmak istedi. Evinde soğutma sistemi olmayan kişiler de sinema salonlarına koştu. Hatta bu sinema salonlarının reklamlarındaki yazı karakterleri de buzdan damlayan suların olduğu fontlara sahiptir. Kim bilebilirdi ki?
 2. Klimanın babası sayılan Willis Haviland Carrier, istediği klimayı tasarlamaya o kadar kendini kaptırmıştı ki yaptığı bir iş seyahatine giderken yanında götürdüğü valize sadece bir mendil koymuş olduğunu ancak valizini açtığında anladı.
 3. İlk komple klimalandırılmış ev 1913’te Minneapolis’te yapılmıştır. Buna sahip olan kişi Charles Gates’in durumu da ilginçtir. Kendisi dikenli tel üretiminden yüklü miktarda servetin sahibi olmuştur. 3 parsel arazi üstüne kurulu köşkünün boruları da belli bir miktarda altın içermekteydi. Fakat Gates bu köşkünde konforunu yaşamaya fırsat bulamamıştır, zira evin inşası bitmeden bir av gezisinde ölmüştür.
 4. ABD’de 1940’larda pencere tipi klima satın alacak olsaydınız 350$’ı gözden çıkarmanız gerekecekti. Daha açıklayıcı olalım; zamanımızın parasıyla yaklaşık olarak 3.500$ olup, Türkiye’de 10.000 TL’ye tekabül etmektedir.
 5. Willis Carrier 1902’de klimayı icat etti. Neden? İlk amacı konfor muydu? Hayır. New York matbaasının nemini kontrol altında tutabilmek için dizayn etmişti ilk klimayı. Böylelikle mürekkep daha hızlı kuruyacak, sayfalara bulaşmayacak ve nemden ötürü kağıtlarda sorun çıkmayacaktı. Nereden nereye…
 6. Las Vegas şu anki popüleritesine klima olmadan erişemezdi. ABD’de yapılan araştırmaya göre, Las Vegas, Texas, Florida ve Nevada gibi yüksek nüfusa ve ekonomik gelire sahip yerler klimaya minnet borçlu, zira klima olmaksızın ABD’nin ekonomik gücü genel olarak kuzey eyaletlerinde kalacaktı.
 7. Eskiden insan ömrünün şimdiye görece daha kısa olduğunu biliyoruz. Klimalar soğutma sistemleriyle beraber ilaçların saklanma şartlarının ve oluşturulma aşamalarının da gelişmesini sağladı. Klimalar bu şekilde insan ömrünün uzamasına da yardımcı oldu.
 8. Bilgisayarınızda bu yazıyı okuyor iseniz, bunun için de klimalara teşekkür edebilirsiniz. Sayesinde soğutma sistemleri gelişti ve bu doğrudan bilgisayar teknolojisini de etkiledi.
 9. Alerjiniz mi var? Klima edinin. Klimalar filtreleri sayesinde mekanlarda daha polensiz, daha alerjensiz ortam sağlayarak havayı temiz tutuyor. İlkbahar artık daha dayanılır halde.
 10. Eskiden klimalar r-22 soğutucu gaza sahipti standart olarak. Fakat artık daha çevre dostuyuz. Klimanızın da yeşili koruyan olmasına dikkat edin ve R-410A gazı kullanan versiyonunu alın. R-410A‘nın farkı soğutucu gazında klor bulunmamasıdır, böylelikle ozona zarar vermez ve gelecek nesillerimize daha iyi bir çevre bırakabiliriz. Ozon tabakası deliniyor ve küresel ısınma hızla geliyor. Unutmayalım.
 11. Evler sıcak yerlerde neden daha yüksek tavanlıdır biliyor musunuz? Isınan hava yükselir ve soğuk hava alçalır. Böylelikle konfor bölgemizde daha rahat kalabiliriz. Hava ısısı sirkülasyonu kolaylaşır.
 12. Daha ilginç bir şey söyleyelim. Neden okullar yaz tatiline giriyor ve bu tatil 3 ay sürüyor? Bunun cevabı da klimalarda. Merkezi klima sistemi yaygınlaşmadan evvel fabrikalar hatta bazen devlet kurumları bile yaz tatili uygulamasına girmiştir. Bunun sebebi aşırı sıcaktan korunmaktı elbette. Ama hey, hala okullarda yaz tatili uygulaması klimalara rağmen devam ediyor. Mutlu olunası bir haber!
 13. Tabii ki, yine klimaların sayesinde fabrikalarda aşırı sıcaklık sorununun önüne geçilmiş ve çalışanların da üretim verimiyükselmiştir.
 14. Termistör nedir biliyor musunuz? Termostat içerisinde bulunan, sıcaklık değiştikçe direnci de ona uygun olarak değiştiren ve termostatı ortamın ısısına göre ayarlayan bir rezistanstır.
 15. Antik Romalılar sıcak hava ile ısınma tekniğinin ilk kullananlardır. Bu benim çok ilgimi çekti ve ayrıca araştırdım. Hypocaustdedikleri bir alttan ısıtma sistemi kullanmışlar. Çalışma sistemi şöyle; yerin altında sütunlar bulunuyor. Bunlar da kiremitlerin üst üste dizilmesi ile oluşturulmuş sütunlar. Aralarında boşluk bırakılmış ki sıcak hava ve duman bu alanlardan yükselerek sütunların üstündeki tavana yani insanların gezdiği yerin tabanına ulaşabilsin. Havayı ısıtmak için de odun kullanmışlar. Çok ilginç. Bütün bunlar ise milattan önce 1.yüzyılda oluyor. İnanılmaz.
 16. Klima konsepti ilk kez 500 sene önce Perslerce yani İranlılarca düşünülmüş. Rüzgar kulelerinden yararlanılarak soğutulmaya çalışılmış. Bu rüzgar kulelerinine rüzgar tutucular yapmışlar ve bu havanın içeri aktarılmasını sağlamaya çalışmışlar. İçeride de sıcak havayı dışarı verecek bir sistem yapmışlar ve İran sıcağından bu şekilde kurtulmak istemişler.
 17. Milattan sonra 180’de Çin’de Ding Huan adındaki bir mucit 7 tekerleğe bağlı 3 metre genişliğinde döner fan icat etmiştir.Bir kişinin bunun bağlı olduğu çıkrığı çevirmesi ile çalışan bu alet, bir salon dolusu insanı serinletebilmiştir.
 18. John Gorrie de buzdolabı ve klimaların babası sayılır. Florida’da bir doktor olarak çalışırken 1842’de buz yapan bir makine geliştirmiştir. Bu buzu hastaları için soğuk hava sağlamak için kullanmıştır. Bu buz yapıcı makinesinin evileri ve başka mekanları da soğutabileceğini düşünmüştür. 1851’de patentini almıştır. Fakat daha sonrasında finansal altyapısını kaybetmiş ve 1855’te yoksul bir kişi olarak ölmüştür.
 19. Klimaların modern konsepti fizik ve kimyada da ismi çok kez geçen Micheal Faraday tarafından 1820’de ortaya atılmıştır. Soğuk ve sıkıştırılmış amonyağın buharlaştığında havayı soğutabildiğini gözlemlemiş ve buradan yola çıkarak teorisini geliştirmiştir.

 • 0

Klima Sistemlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Klimaları sistem olarak ikiye ayırabiliriz:

 1. Merkezi sistem klimalar
 2. Bireysel sistem klimalar

1. MERKEZİ SİSTEM KLİMALAR:

Bu tür klimalar daha çok büyük binaların iklimlendirilmesi için kullanılır. Bir kazan ve radyatörlerden oluşan bir kalorifer tesisatına benzetilebilir. Kazan yerine bir soğutma grubu ve bir klima santrali, radyatörler yerine de havalandırma kanalları/menfezleri ve/veya fancoil v.b. cihazlar bulunmaktadır. Merkezi sistem klimalar, büyük ofis, plaza, alış-veriş merkezi, otel, hastane, sinema, spor salonu vb. büyük binalar ve bazı endüstriyel tesisler için ideal sistemlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere bu sistemler havanın veya suyun merkezi olarak koşullandırıldığı sistemlerdir. Çoğunlukla profesyonel bir proje ofisi tarafından hazırlanan proje esas alınarak sistem oluşturulur ve bu projede her bir koşullandırılacak mekanın ihtiyaçları titiz bir çalışma sonucunda belirlenmektedir.

Sistemde kontrol edilen akışkan su ise (fan-coil, chiller) VWV, hava ise (klima santrali, damperler) VAV, soğutucu akışkan ise VRF (Değişken Debili Soğutucu Akışkan) sistemler olarak çeşitlendirilirler.

VRF (Değişken Debili Soğutucu Akışkan ) Sistemler; tek bir dış üniteye (veya dış ünite grubuna) tek bir bakır boru hattı ile bağlanabilen çok sayıda iç ünite ile tüm bağımsız mekanlarda ısıtma ve/veya soğutma ve kısmi havalandırma yaparak istenilen iklim koşullarını, inverter teknolojisi ile soğutucu gaz miktarını kontrol ederek sağlayan klima teknolojisidir.

VRF (Değişken Debili Soğutucu Akışkan ) Sistem Uygulama Alanları;
 • Birbirinden bağımsız birden fazla bölgenin iklimlendirme ihtiyacının olduğu ve yük ihtiyacının sürekli değiştiği otel, hastane, rezidans, ofis, restoran, mağaza, tiyatro, sinema, villalar vb. tüm yapılar
 • Cam giydirme cepheli yüksek binalar,
 • Mimari unsurların ön planda olduğu ya da dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılar,
 • Bina içinde soğutucu akışkan borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor olduğu yapılar,
 • Mevcut ısıtma-soğutma tesisatın yetersiz kaldığı ve tadilat gerektiren yapılar,
 • Mekanik tesisata yeterince yer ayrılamayan, soğutucu sistemin açık havaya (çatı,bahçe) konulması gereken yapılar,
 • Ayrı bölümlerdeki kiracı gruplarının kendilerine özel fatura istediği (harcanan enerji paylaşımı ve kontrolü) iş merkezleri, plazalar
 • Soğutma yüklerinin çok değişken olduğu oteller olarak özetlenebilir.

2 – Bireysel Sistem Klimalar:

Bireysel sistem klimaları 5 grupta toplayabiliriz:

 1. Split tip klimalar
 2. Multi Split klimalar
 3. Paket tip klimalar
 4. Pencere tipi klimalar
 5. Portatif tip klimalar
1. Split Tip Klimalar;

Soğutma sistemi elemanlarının iki ya da daha fazla gövde içerisine yerleştirilmesi ile oluşan cihazlara “split tip klima” denir.

Split klimalar bir dış ünite ve bir veya birkaç (multi split) iç üniteden oluşurlar. Soğutma modunda çalışırken soğutucu akışkan vasıtası ile iç ortamın ısısı alınarak dış üniteden atmosfere atılır, ısıtma modunda (heat-pump) ise dış ortamdaki ısıyı dış ünite vasıtası ile alır ve iç ünite vasıtası ile iç ortamı ısıtır.

7.000 Btu/h. – 24.000 Btu/h. arasında soğutma-ısıtma kapasitesine sahip olan klimalar genellikle konutlarda ve küçük ofislerde tercih edilirler. Mağaza, büyük ofis, cafe vb. ticari tip uygulamalarda ise 24.000 Btu/h. ile 96.000 Btu/h. daha yüksek kapasiteli cihazlar tercih edilirler. Kullanım ihtiyacına göre şu şekilde çeşitlendirilirler:

 • Duvar tipi
 • Yer-tavan tipi
 • Salon tipi
 • Kanal / Gizli tavan tipi
 • Kaset tipi

Split klimalarda bulunduğu ortamın havasını temizleme, nem alma, haftalık/günlük programlanabilme, uzaktan kumanda vb. özelliklere sahip modeller de mevcuttur.

2. Multi split klimalar;

Konut, villa, küçük ofis vb. projelerde 1 dış üniteye 9 iç üniteye kadar bağlanabilen sistemlerdir. VRF sistemlerden ayıran en temel özellik, dış üniteden her bir iç üniteye bağımsız bakır boru tesisatı uygulanmasıdır. İç üniteler split tipi iç üniteler olup genleşme valfi dış ünitede olmasından dolayı sessiz ünitelerdir.

3. Paket Tip Klimalar İkiye ayrılırlar;

Paket Tip Klimalar İkiye ayrılırlar:

 • Düşey – Yatay Tip Paket Klimalar; Bunlar, direk olarak havası şartlandırılacak olan mahalde bulunurlar. Split klimaların daha büyük kapasiteli tipleridir. İç ve dış ünite arasında bakır boru montajı yapılarak üniteler birbirine bağlanır. Havayı direkt olarak iklimlendirilecek mahale üfleyebildikleri gibi, kısa kanallar kullanılarak daha homojen hava dağılımı sağlayabilirler. Gerektiğinde iç üniteye dış hava bağlantısı yapılarak ortama taze hava verebilirler.
 • Çatı Tipi Paket Klimalar Restaurant, kafeterya, tiyatro, sinema, alışveriş merkezleri vb. mahallerde yaygın kullanılır. Sistemin ekipmanlarının tümü iklimlendirilecek mahalin üzerindeki çatıya monoblok olarak yerleştirilir. Sistem, iklimlendirilecek mahal ile gidiş ve dönüş hava kanalları yardımıyla ortamı konfor şartlarında tutar.
4. Pencere Tipi Klimalar;

İlk klima modelidir. Pencere veya dış duvara monte edilen tek bir kutu şeklindedir. Cihazın bir kısmı içeride bir kısmı dışarıda kalır. Ortamda yüksek ses seviyesi ve yüksek elektrik tüketimi nedeni ile son yıllarda tercih edilmemektedir. Split klima teknolojisinin konfor ve ekonomiyi bir araya getiren özellikleri sonucunda popülerliğini kaybetmiştir.

5. Portatif Tip Klimalar

Monoblok portatif klimalar, pencere tipi klimalar gibi tek bir üniteden oluşur. Isıyı içeriden dışarı çıkarmak için cihaza bağlı kalınca bir hortumun ucu dışarıya çıkarılır. Drenaj tavası ünitenin altında olup zaman zaman kullanıcı tarafından boşaltılmalıdır.

BİREYSEL KLİMA ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Klima alımında, klima kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bir çok klima firması bu hizmeti ücretsiz sağlamaktadır.
 • Alacağınız klimanın montaj, bakım ve servis hizmetlerinin uzun bir süre sorunsuz olarak yapılabileceğinden emin olunuz.
 • Klima alırken önce hangi tip klima alınacağına uzman kişinin onayı ile karar verilmelidir.
 • Uygun kapasite seçimi verimli klima kullanımı için çok önemlidir. Daha büyük bir klima her zaman daha iyi anlamına gelmez.
 • Klimanın verimliliği göz önünde bulundurulmalı, dur-kalk (on-off) çalışan klimalar yerine çok daha tasarruflu inverter tip klimalar tercih edilmelidir.
 • Evinizin elektrik tesisatının klimanın elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğundan emin olunmalıdır.
 • Klimanın ses düzeyine dikkat edilmeli düşük ses seviyesinde cihazlar seçilmelidir.
 • Klimanızın filtreleri düzenli temizlik için kolay çıkarılır olmalıdır. Filtreler üretici tavsiyesine uygun aralıklarla temizlenmelidir.
 • Klimanın kumandası kolay kullanımlı, termostat ayarı kolay görülür olmalı ve zaman ayarlı açma kapama imkanı olmalıdır.
 • Benzer klimaları karşılaştırırken, verimi yüksek klimalar tercih edilmelidir. Verimin yüksekliği COP (Isıtmadaki verim), EER (Soğutmadaki verim) gibi kısaltmalarla gösterilen sayının yüksekliğinden veya A, B, C, D gibi harflerle belirtilen enerji verimliliği sınıfından anlaşılabilir.
 • Isıtma klima ile yapılacaksa istenen dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen heat-pump modeller tercih edilmelidir.
 • Klimanın üflediği serin hava yakın mesafeden bir insanın üzerine vurmamalıdır. Klima kullanımı vantilatör kullanımından farklıdır.
 • Montaj yapılırken, klimanın altında elektrikli bir cihaz bulunmamasına, klimanın ısı, su buharı veya yağ buharına maruz kalacak bir yere konmamasına, duvarın klimayı taşıyacak sağlamlıkta olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ev, küçük ofis, dükkan gibi yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış bireysel klimalar, hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ve benzeri ünitelerinde kullanılmamalıdır. En önemlisi; Klimanızın yılda iki kere periyodik bakımı yapılmalıdır.

EV VE KÜÇÜK İŞ YERLERİNDE DOĞRU VE TASARRUFLU KLİMA KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI

 • Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Böyle yaparak daha hızlı serinlik elde edemezsiniz. Rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin. Bu sıcaklık genellikle Türkiye koşullarında 24-26°C’lerdedir. Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini %10 arttıracaktır. Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.
 • Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.
 • Çok sıcak günlerde perde, jaluzi ve kepenkler ile güneşin ısısını keserek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
 • Klimanızın iç ünitesinin hava giriş çıkışının perde, mobilya vb. ile kapanmamasına dikkat edin. Dış ünitenin hava giriş çıkışı da serbest olmalıdır, mümkünse binanın daha gölgeli tarafına takılmalıdır.
 • Klimanızı amacı dışında, örneğin kurutma, yiyecek ısıtma/soğutma için, kullanmayınız.
 • Filtreleri kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizlenmesi ve yetkili servisler tarafından periyodik bakım yapılması klimanızın ömrünü arttıracaktır.
 • Klimanızın zamanlayıcısını kullanarak ev boşken klimanın otomatik olarak kapanmasını ve sizin geldiğiniz saatte çalışarak evin serinlemesini sağlar.
 • Eksik yalıtımlı eski bir binada iseniz yalıtımı güncel şartlara uyacak şekilde iyileştirin.

 • 0

Hizmet Verdiğimiz Markalar

Değerli Müşterilerimiz;

Aşağıda sıralanan markaların bütün modellerinin montaj, bakım, onarım hizmetlerini alanında uzman teknisyenlerimiz ile karşılamaktayız.

 • İklimsa
 • Mitsubishi
 • Daikin
 • Arçelik
 • Vestel
 • Airfel
 • Sharp
 • General
 • Panasonic
 • Mitsubishi Electric
 • Beko
 • Bosch
 • Siemens
 • LG
 • Demirdöküm
 • Rubenis
 • Baymak
 • Midea
 • General Electric
 • Sigma
 • Tronic
 • Denki
 • Shiro
 • Samui
 • Zen
 • Alarko
 • Ariston
 • Carrier
 • Cartel
 • Diamond Electric
 • Fujitsu
 • Goodman
 • Aura
 • Daylux
 • McQuay
 • Gree
 • Haier
 • Hicon
 • High Life
 • Hitachi
 • Raks
 • Samsung
 • Sanyo
 • Toshiba
 • Trane
 • Electra
 • Vaillant
 • Olefini
 • Regal
 • Seg
 • Grundig
 • Airwell
 • Altus
 • Ferroli
 • Westinghouse
 • York
 • Electrolux
 • Fuji
 • Profilo
 • Zibro

 • 0

Klima Bakımını Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Sürekli çalışmakta olan klimalar zamanla yapmış olduğu hava dolaşımı sebebi ile filtreleri ve evaporatörleri (evaparatör evinizdeki ısıyı dış ortama atan petekli kısımdır) kir ve bakteri tutmaya başlar. Buda sağlığımız açısından tehlikeli bir durumdur. Oluşan bu kir ve bakteri sonucu klimamızda hoş olmayan kokular gelmeye başlar.

Yüksek Faturalarınızdan Kurtulmanın Yolu Bakımdan Geçer

Hava dolaşımından kaynaklanan kir zamanla klimamızın hava dolaşımını engellemekte ve oda sıcaklığını istenilen değere getiremeyen klima daha fazla çalışmaktadır. Kompresör ve fan motorları fazladan çalışacağı için ömrü kısalacaktır. Gereğinden fazla çalışan klima ise fazla elektrik tükettiği için faturanıza yansıyacaktır. Klimamız üzerinde anti bakteriyel ve polen tutucu gibi özellikler varsa bunlarda zamanla toz ve kir sebebi ile görevlerini yapamaz hale geleceklerdir.

Bakım Yaptırarak Zararlı Bakterilerden Korunun

Klimanın su boşaltım sisteminde zamanla oluşan kir sebebi ile tıkanmalar meydana gelecek. Bu tıkanmalar sonucu klimamızın istenmeyen yerlerinden su akması yâda su birikintileri oluşmasına sebep olacaktır. Biriken bu su zararlı bakterilerin oluşumu için ideal ortamlar oluşturacaktır.
Klimamızın düzenli, sağlıklı, ekonomik ve randımanlı çalışmasını sağlamak ve çalışabilirliğini korumak için kullanmış olduğumuz klimalara yıllık bakım yaptırmalısınız.

Klima Bakım Periyotu

 • Evlerde kullanılan klimalara yılda 2 defa bakım yapılmalıdır.
 • Ofislerde kullanılan klimalara kullanım sıklığı ve ortamdaki kirlilikle orantılı olarak yılda 2 ya da 4 defa bakım yapılmalıdır.
 • Mağaza, imalathane ve sistem odası gibi sürekli çalışan klimalara yılda en az 4 defa bakım yapılmalıdır.
 • Profesyonel sistemlerde kullanılan klimalar için her ay bakım yapılmalıdır.

 • 0

Doğru Klima Montajı Yaşam Alanlarınızı Güvenli Hale Getirecek!

Klimanın işlevini eksiksiz bir şekilde sağlayabilmesi için teknik kataloglarda açıklanan kurallar doğrultusunda cihazın monte işlemleri gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kullanıcının kurulum işleminin gerçekleştirileceği alan konusundaki görüşleri dikkate alınmalı, ortak bir fikirde buluşulduktan sonra kurulum yapılmalıdır. Kullanıcının kurulum yeri konusundaki isteği teknik açıdan uygun değil ise nedenleri açıklanmalı ve montaj yapılmamalıdır.

Hatalı yapılan işlemler klimanın çalışma verimi ve ömrü ile direkt alakalı olup yetkili servislerin sorumluluğu altındadır.


 • 0

Klima Montajında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Çalışma yapılacak bölge dayanıklı olmalıdır.
 • Montajın yapılacağı zemine göre bağlantı aparatları doğru seçilmelidir.
 • Klimanın çevresinde gaz kaçağının oluşabileceği başka cihazlar bulunmamalıdır.
 • Çalışmanın gerçekleştirileceği bölge; kar, yağmur ve toz ile temas halinde olmamalıdır.
 • Cihaz kapılara yakın yerlere monte edilmemelidir.
 • Montaj yeri diğer elektronik cihazlara zarar verebilecek bir noktada olmamalıdır.
 • Montaj esnasında dekora zarar verecek şekilde çalışılmamalıdır.
 • Montaj yapılırken, binanın taşıyıcı kolonlarına müdahale edilmemelidir.

 • 1

Klima Servisi

Category : Genel

klima servisiGünümüzde insan hizmetine sunulan teknoloji cihazlarının başında klimalar gelmektedir. Klimalar insanlar için içinde bulunduğu mevsim koşullarını tüm yaşam alanlarında dengeleme özelliği ile adeta her mekânın vazgeçilmez teknoloji ürünleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Elbette ki teknolojik ürünlerin insan hizmetine sunulması kullanım alanına ve kullanım işlevselliğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu bakımdan klimaların hem işlevselliği hem de kullanım alanlarının insanların temel yaşam alanları olması nedeni ile bu ürünleri daha çok ön plana çıkarmaktadır.Her teknoloji ürünlerinin insan hizmetine sunulması kadar bu ürünlerin kullanımı da şüphesiz önem taşır. Çünkü bir teknoloji cihazının meydana getirilmesi farklı aşamalar ve teknoloji bilgisi gerektirir. İnsanın teknolojinin bütün imkânlarını seferber etmiş olduğu teknolojik cihazlar için üretici firmanın ürün özelliklerine göre bir kullanma kılavuzu oluşturmaktadır. Klimaların için de hizmete sunulan bu kullanma kılavuzuna göre kullanılması doğrudan tüketicilerin menfaatine olacaktır. Klimaların doğru kullanılması üründen alınan performansını yüksek tutmasını sağlayacak ve tüketici için herhangi bir mağduriyet söz konusu olmayacaktır.

İstanbul geneline yayılmış uzman teknik ekibimizle klima servisi çalışmalarımızı müşterilerimizin bütçelerini sarsmamaya özen göstererek ve aynı zamanda kaliteden ödün vermeyerek sürdürmekteyiz. Bu doğrultuda kimi zaman kısa süreli maddi kazançlardan feragat ederek uzun süreli müşteri memnuniyetini tahsis etmek en büyük gayemizdir. Zaman en iyi öğretmen ve en güçlü yargıç olarak yaptıklarımızın meyvelerini öyle ya da böyle önümüze koyacaktır. Sizlerin beklentileri bizim hedeflerimizdir. En kaliteli klima servisi firmasıyla çalışmak istermisiniz? Öyleyse telefon numaralarımızdan bize ulaşın. Klimam arızalandı ne yapmalıyım ? diye düşünürken aklınıza ilk biz gelelim.

Tüm teknoloji ürünlerinde doğru kullanılmasına karşın teknik ve kullanıcının doğru kullanımı dışında bazı nedenlere bağlı olarak arzalar meydana gelebilmektedirler. Böylesi bir durumda klimanın markasına göre teknik hizmet veren klima servislerinden yardım alınmalıdır. Klima servisleri markaya uygun yüksek teknik donanımlı arza tespit ve onarım cihazları ile ve eğitimli personeli ile arızayı gidereceklerdir. Klimalarda birbirinden farklı nedenlerden dolayı farklı arızalar meydana getiren durumlar olabilmektedir.

Bu arızalar konusunda şimdiye kadar en çok tüketicilerin yakındığı, klimam çalışıyor fakat yeterince soğutmuyor veya ısıtmıyor, klimam çalışırken ses çıkarıyor gibi sorunların yanında klima çalışırken koku yapıyor, nedeni ne olabilir? Gibi sorular en sık rastlanan arızaların başında gelmektedir. Klimalar ile ilgili meydana gelmiş olan33 Klima Bakım Montaj ve Tamir Servisine Hoşgeldiniz.
Uygun Fiyatlara Montaj, Demontaj, Bakım ve Tamir işlemleriniz için Bizleri Arayarak Bilgi Alabilirsiniz
İletişim bilgilerimiz aşağıda yer almaktadır;

www.mersinklimamontaj.com
mersinklimamontaj@gmail.com

+90 537 497 2427

 

 

 

www.000webhost.com